05Eylül

Define işaretleri ve anlamları

Define Nedir?Define :Yere gömülmüş değerli mallar.

define:kelimesi Arapça da “defn” kökünde gelir. Genel olarak Cenaze gömmek, kıymetli bir şeylerin toprak altına gömmek ,saklamak anlamında kullanılır. Ülkemizde “hazine” saklamakla aynı eş anlamı ifade etmektedir.

Fıkıh literatüründe “kenz” olarak nitelendirilen, gömülü bulunduğu yerden çıkarılan ve sahibi bilinmeyen altın gümüş paralar, silâhlar, aletler, ev eşyaları… gibi mal ve eşyaya verilen isim. İslâm fıkhına göre defineler üçe ayrılır:

sikke

 

1- İslâmî defineler: Üzerinde herhangi bir İslâmî işaret bulunan, diğer bir ifade ile, üzerinde kelime-i şehadet gibi bir yazı, bir işaret, bir simge taşıyan ve müslümanlara ait olması kesin olan ve yer altından çıkarılan paralar ve eşyalar.
2- Cahiliye devri defineleri: Üzerinde İslâmî olmayan bir simge, bir işaret, bir yazı… vb. belirleyici özellik bulunan, meselâ, İslâm öncesi milletlere ait tanrıların resimleri veya müslüman olmayan hükümdarların birinin resmi bulunan ve gömülü halde bulunan paralar veya diğer eşyalar.

3- Müştebeh defineler: Üzerinde belirleyici bir işareti veya simgesi, nakşı, baskısı karışık olduğundan, bulunan bu definenin müslümanlara mı, yoksa müslüman olmayan milletlere mi ait olduğu bilinemeyen veya anlaşılamayan gömülü halde bulunan para ve diğer eşyalara denir.

eski_para

İŞARET :

Bir tür şifreleme yöntemidir.Sakladığı varlıkları, değerleri herhangi bir tehlikeye karşı korumak ve sonrada gelip almaya yarayan şifrelemedüzeneği ile birlikte bir çeşit anlatım ve bir dildir. Bunlar oyma kabartma ve boyalama şeklinde günümüze kadar ulaşmıştır. Kayalara yapılan her figürün motifin mutlaka bir anlamı vardır. anlamsız manasız hiç bir emek sarf edilemez. ancak her kaya damgası da define için değildir. Direkt gömünün işareti olmaz .

Kaya damgaları mutlaka bize bir şey söylüyordur, yapım amacıda bu olmalı, örneğin kayalarda çoğunlukta gözüken yuvarlak oymalar mezarı işaret eder, bu oymanın yapılış amacı; Mezarın yanında ki kayaya oyularak içine yağ dökülüp yakılıyordu, Bu günkü mezarların üstünde yakılan mumlar gibi biz buna mumyalık desek daha mantıklı olacak.

Yapılan tüm şekiller;

Yılan, K. Ayı, B. Ayı =polaris, Pegasus, Kaplumbağa, Akrep, Aslan,Avcı,Kartal,Domuz,Keçi,Köpek,Kupa,Kılıç,Balta,Baston,Deve,Dirgen,El,Eğer,İbrik,Geyik,Karaca,Salyangoz,Topalayı,Güvercin,Tavus,Doğan,Şahin,Zincir,Çarık,Çiçek,Gül,Papatya,Hamile kadın,Çıplak kadın,Üzüm,Üçgen,Tabanca,Tüfek,Kertenkele,Güneş,Boğa,Koç Ejderha, Balık, Tavuk, Kuğu, Haç, Ayak, ok, W, V, L, oymalar vs.) hepsi yıldız sisteminde bir sıra ile bulunan ve yönleri ana yolları gösteren bir sistemdir.

Bunları bilmeden Definenin yerini bulmazsınız. Ancak resimleri, heykelleri işaretleri tahrip eder zarar verirsiniz. Formlarda dolaşan ve kopyala yapıştır ile yapılmış hep aynı şeyler. Şekillerin yorumları. Arkadaşlar yapılan bir çok tanımlar ve hesaplamaların çoğunun gerçekle alakasıyok. Çünkü neden? Arazide İşaretin boyutunu görmeden hiçbir şey söylememek gerekir. Yani bir pegasusu adam öyle bir yapmış ki 10 m yükseklikte. Bir kartalın büyüklüğü 2cm. baktığı yön 15m ilerisi. yani Büyük ayı ters durabliyor. Bazen Tarlaya bakıyorsun 4 tanetaş yamuk şeklinde ve kuyruk kısmını orda duran ağaca vermiş. Bir yol aslanın kuyruğu olabiliyor. Ve Kablumbağa 1cm den alında 20 m lik olanını bile görmek mümkün. İşaretleri görmek ve ona göre adımlamak (Ölçmek) ve orantılamak gerekir. Eski adamların kafası çok iyi çalışıyormuş

1-   İzinli kazıların şartları kolaylaştırılmalı, kazı süresinde kazıya refakat eden
müze yetkilileri ve kolluk kuvvetlerinin alacağı ücret zaten maaş aldıkları için
kazı yapılan defineciden alınmamalı.

2-     Sit alanı olmayan bir yerde yapılan izinli kazıda kültür varlığı çıkması sonucu kazı
durdurulmamalı, durdurulsa bile kültür varlığı bulunmasına sebep olan defineci
ödüllendirilmeli. Şuan yürürlükte olan yasaya göre kazı durduruluyor,
definecinin yaptığı masraflar boşa gidiyor ve buda izinli kazı yapmak isteyen
definecilere büyük engel teşkil ediyor.

3-     Müzeye teslim edilen eserler basit bir tutanakla teslim alınmamalı,
suistimallerin önüne geçmek için resimli ve videolu olarak teslim alınmalı,
çekilen resim ve videoların birer kopyası eseri teslim eden defineciye
verilmeli.

4-     Avrupa’da ve Dünya’da bir sektör haline gelen tektekçilik ülkemizde de sit
alanları dışında serbest bırakılmalı.Tektekçilik yapmak isteyenlere belli bir
yıllık vergi karşılığında arama ruhsatı verilmeli, böylelikle devlet açısından
da yeni bir gelir kapısı elde edilmelidir.

5-     Tektekçilerin toplayacağı sikkeler devletin organizasyonuyla düzenlenecek açık
arttırmalarda ülkemizde ki koleksiyonerlere satılmalı, vergi v.s kesintisinden
sonraki rakamlar tektekçilere ödenmeli, böylelikle hem eserlerin yurt dışına
çıkışı engellenmiş olur hemde tektekçilikle uğraşan zevk sahibi insanlara ek
gelir olur.

6-     Bilinçsiz defineciliğin tarihi dokumuza ve sit alanlarımıza daha fazla zarar
vermemesi için ulusal kanallarda mecburi olarak gösterilmesi gereken kısa eğitim
filmleri oynatılmalıdır. Avcılık kulüpleri gibi definecilik kulüpleri kurulmalı
veya hızlı organize olunabilsin diye hali hazırda ki avcılık kulüpleri avcılık
ve definecilik kulübü olarak değiştirilmeli, bu kulüplerde defineciyi tahribata
karşı bilinçlendirecek faaliyetlerde bulunulmalıdır.

7-     Kaçak kazının önüne geçilmesi şuan ki teknoloji ve yasalarla imkansızdır.
Cezaların daha fazla arttırılması kaçak kazıyı önlemede etkili olmamıştır. Çünkü
definecilik insanımızın vicdanına göre suç sayılmayan bir şeydir ve tarihe
meraklı insanların sevdiği bir hobidir. Bu nedenle her sınıftan insan bu işi
yasak olmasına rağmen yapmaktadırlar. Daha fazla yasaklayarak kaçak kazıların ve
tahribatın önüne geçilemeyecektir. Sit alanları dışında define aramak suç
sayılmamalıdır.

8-     Dedektör reklamları denetlenmeli, 1 metreye inemeyen dedektörlerine
6-8-12-25 metre gibi derinlik vaatleri veren firmalar ağır şekilde
cezalandırılmalıdır. Zira defineciye metrelerce ve bilinçsizce kazı yaptıran
nedenlerin başında kullandıkları dedektörü aldıkları firmanın vaatleri
gelmektedir.

Definecide Bulunması Gereken Araç ve Gereçler

Günümüz koşullarından definecinin kullanması gereken araç ve gereçler

1- Alan tarama cihazı.

2- Nokta tespit cihazı.

3- Kazma-Kürek

4- Balyoz-Murç-Keski

5- İp-5×5 Cm kalınlığında 40 Cm boyunda kazıklar

6- Emniyet şapkası

7- Kalın sicim ip

8- Gaz maskesi

9- Muhtelif boylarda çapa

10- Mala

11- Fırça

12- El arabası

13- Makara sistemi ve kova

14- Elek

15- El feneri

Ayrıca: kalem,not defteri, fotoğraf makinesi, arazide yalnız çalışıyorsa olası bir kaza riskine karşı cep telefonu,yağmurluk vs.

Bu araç ve gereçler birlikte kullanıldığından can güvenliği ve sağlıklı bir kazı yapmayı sağlayacaktır.

Burada yine uyarıyoruz, yasal olmayan hiç bir işlem yapmayınız, tüm işlemleriniz yasalara uygun olsun

 

Definecilikte Ölüm Tuzakları

Tehlike Sembollerinin yorumları herkes tarafından anlaşılması ve bilinmesi gereken en önemli sembollerdir. Kabul

edilmiş bir gerçektir ki! Hazine ancak canlı bir kişi tarafından bulunabilir. Erkekler, bayanlar, çocuklar, hepimiz hangi amaçla bir iş yaparsak yapalım mutlaka tehlike ve problemlere karşı önlem almak ve önceden hazırlıklı olmak isteriz. Bu tehlikeler yılan, akrep, örümcek, yırtıcı hayvanlar v.b. (4 veya 2 ayaklı)

 

 

Emniyetli davranmak tuzakların fark edilmesi ve bertaraf edilmesi için ilk ve en önemli tedbirdir. Altının veya gizlenmiş hazinenin bulunduğu yerde de tuzakların bulunması gayet doğaldır. Özellikle eski yunanlılar, eski Rumlar, eski Ermeniler ve o dönemdeki eşkıyalar diye tabir ettiğimiz gruplar hazinelerin, gömülerin saklanmasında çok usta idiler ve ölüm tuzaklarını çok iyi dizayn ederlerdi. Tonlarca ağırlıktaki kayaları kurdukları çok basit bir düzenekle harekete geçirebiliyorlardı. Eğer bir tünelde veya mağarada kaybolduysanız, yolunuzun üzerinde aşağıdan veya yukarıdan gelebilecek bir tehlikenin olabileceğini tahmin etmelisiniz. Ayrıca büyük kaya parçaları veya zemin sizin ağırlığınızla harekete geçebilir, bazı odaların havasında veya zemininde zehirli kimyasallar olabilir. Böyle bir durumda toz zerreciklerinin etkisiyle ölüm haberiniz olmadan, yavaş yavaş ve ıstırap içerisinde sizi bulur. Hazineyi saklayan kişiler kesinlikle bu hazinenin kolay bir şekilde ve eliyle koymuş gibi bulunmasını istemezler. Harita üzerinde hazinenin yeri net olarak anlaşılabilse bile tuzaklarda sadece saklayan kişinin bilebileceği bir şekilde çok ufak ayrıntılar ile harita üzerinde belirtilmiş olabilir.

 

 

Onlar yolunuzun üzerinde bıraktıkları bazı şeyler ile sizi şaşırtabilir ve tuzaklara yem olmanızı sağlayabilirler. Böyle küçük şeyler hakkında dikkatli olun ve tuzaklara düşmeyin. Bir şey daha, eğer bazı aldatıcı şeylere rastlarsanız bu size daha böyle birçok şeyin beklediğini de anlatır.

 

“Kalp sembolü” bazı define tabirlerine göre altın anlamına gelir. Kalp sembolleri bütün olabileceği gibi üzerinde değişik şekiller bulunabilir ve parçalara ayrılmış olabilirler. İşte bazı örnekler :

 

#1 Bu kalbin ana gövdesinin üst yuvarlak kısmının bir çizgi ile ayrılmış veya çatlatılarak ayrılmış semboldür. Bu şekildeki bir kalp bize değişik mesajlar verebilir. Bunlardan birincisi ölüm tuzaklarıdır. Eğer bu uyarıyı dikkate almazsanız bir tehlike sizi bekliyor demektir.

 

#2 Bu kalbin üzerinde kalbi ortadan ikiye bölen yıldırım, şimşek işareti vardır. Bu işarete çok dikkat edin, yıldırımın yönü tuzak veya tuzakların bulunduğu yeri işaret eder. Bu işaretin gösterdiği yönde araştırmalarınızı dikkatli yapın.

 

#3 Bu kalbin alt kısmı kalbin ana gövdesinden ayrılmıştır. Bu sadece ileride ölüm tuzakları vardır anlamına gelmez, fakat alt ucunun gösterdiği yönde sadece bu işarete mahsus bir tuzak olduğunu gösterebilir.

 

#4 Bu kalp üzerindeki işaretler kalbin ortadan ikiye ayrıldığını, kırıldığını gösterir. Bu işaret size tuzağın yakında olduğu uyarısını verir, fakat üzerinde tuzağın yönü ve yeri hakkında herhangi bir işaret göstermez.

 

#5 Bu kalp sembolü ise bir başka yönü belli olmayan tuzağı gösteren işarettir.

 

Bazı yabancı yorumcular işaretlerin ve sembollerin sadece bu kalplerin üzerinde olmayacağını, etraflarında da işaretler olabileceğini belirtmişlerdir. Mesela kalbin üst yan taraflarındaki yuvarlak kısımdaki kırığın olduğu yönde başka işaretlerin veya tuzağın olabileceğini söylemişlerdir.
Küçük bir nokta, küçük bir delik bile tuzağın olduğu yönü gösterebilir. Ve aynı zamanda el ile bastırılmış veya üzerine basılmış küçük bir taş bile tuzağı faaliyete geçirebilir. Bu tuzaklarda zehirli hava, su, zehir, zehirli yılanlar veya akrepler olabilir. Bu tuzaklarda büyük uzun bir boşluktan düşebilir veya zehirli hava, zehir, su, v.b. direkt olarak üzerinize gelebilir.

Bu kalpler aynı zamanda haritalar üzerinde de gösterilebilirler. Hazineye yaklaşıldığında onları bekleyen tuzakları haritayı okuyan kişiye anlatır. Tuzaklar gizlenmiş olan girişin 200 ft. Kadar bir daire içerisinde bulunabilir.
Yıldırım işareti sembolü hazineyi arayan kişiye çok değerli bilgiler verir.
1. Bu o aranan altının, gümüşün veya depolanmış çok miktarda diğer hazinelerin olduğunun işaretidir.

 

2. Yol boyunca Ölüm tuzağı tehlikeleri ile karşı karşıya gelinilebileceğini gösterir.

 

3. Bu Sembollerden birini kaçırmanız tuzağa yakalanacağınız garantisidir.
Çok defalar bir Ölüm Tuzağı sembolü kayalar üzerinde verilmiştir, istenmeyen arayıcının gerçek hazine yerinden uzaklaşması, dikkatini başka bir yere çekmesi içinde verilmiş olabilir. Siz sürekli olarak dikkatli olacaksınız. Eğer akabinde ne olacağını bilmiyorsanız hiçbir şeye dokunmayacak ve yerini değiştirmeyeceksiniz. Bunlar bu işi bilen kişiler tarafından hazırlandığı için, o kişiler elbette ki hazineyi arayan kişinin dikkatsiz olabileceğini bilirler. Ama aklını kullanan birçok arayıcı; dahi fikirleri ve düşünceleri ile onların tuzaklarını bertaraf eder ve onların düşüncelerine göre yapmak istedikleri şeyi bozarlar.

 

Tuzak ile ilgili olarak İlk yapılması gereken tuzağın büyüklüğünü işaretlere göre arkadaşlarımızla tartışmaktır. Büyük tuzaklar gizlenmiş mağara girişine 200 ft. Çap daire içerisinde bulunurlar. Bu tuzak genellikle tepenin yamacına yerleştirilmiş bir düzenek ile hareket eden, 30-40 ton ağırlığında büyük kayalardır. Bu kayaların üzerinde direkt olarak ortadan ayrılmış veya kalbin ana gövdesinden ayrılmış bir parçalı kalp sembolü bulunabilir.
Bu tuzak aldatıcı ve caydırıcı olabilir. Bir çok kişi kalbin şekline, üzerindekilerine dikkat etmeden, altın olduğunu düşünüp kayanın etraflarını veya altını kazar, bu da dengesi ayarlanmış kayanın harekete geçmesine ve üzerimize devrilmesine yol açabilir. Eğer bu kaya sizi öldürmese bile oradaki araştırmalarınızdan vazgeçmenize neden olabilir.
Eğer bunlardan birine rastlarsanız, onun altına, sağına, soluna bakarak vaktinizi boşa geçirmeyin. Kaya tepeden yuvarlanmaya başladığında kayanın altında sizin haricinizde başka bir şey olmayacaktır.

Bir başka basit tip yıldırım uyarısı duvar üzerindeki ve bir tünel girişinde bulunan ölüm tuzağı uyarısıdır. (İşaret asla girişin yukarısında olmaz). İşaret girişin 1,1/2 veya 2 feet yanına oyularak, kazınarak veya kesilerek yapılır. Bu tip girişler kapatılmıştır veya kaplanmıştır. Girişler yerine uygun olarak yapılmış kütük veya kayalar ile kapatılmıştır.

 

 

Not: Girişin en az iki feet etrafında tuzak olup olmadığı araştırın ve olmadığından emin olduktan sonra yıldırımın gösterdiği yöndeki tuzağı bulun.

 

 

 

Örneğin :

İlk önce : Eğer yıldırım sola bakıyorsa tuzak soldadır, ama sadece gerçek giriş olmak şartıyla, tuzak olarak yapılmış diğer girişlerde tuzak işaretin herhangi bir yönünde olabilir, yani bu takip ettiğiniz önce işaretlerde bir hata yapmışsınız demektir. Bu yüzden işaretlerin takibi önemlidir. Eğer ana geçit uzunsa, geçidin sağ tarafında durunuz. Eğer geçit Y şeklinde ayrılıyorsa sağda kalın, diğer yolun girişinde bir kutu, ilginizi çeken bir şey olsa bile şimdiye kadar ki tüm aramalarda sağ tünelin doğru yol olduğu görülmüştür. İlginiziçeken o şey, kutu tuzaklanmış olması muhtemeldir. Sağ girişin duvarına bir haç kazınmış ise haçın yanındaki geçitten gitmek daha emniyetli olur.
İkincisi : Yıldırımın ucunun gösterdiği yöne bakın.
1. Eğer nokta aşağıyı gösteriyor ise girişten hemen sonra girişin tabanında bir tuzak bulacaksınız.
2. Eğer nokta Ana girişe doğru ise, tuzak girişin kendi üzerindedir. Girişi kırarken tuzağı harekete geçireceksiniz. Belki kırılan kapı bir kum yığınını serbest bırakabilir veya yukarınızdaki kaya(lar) direkt olarak üzerinize gelebilir. Tehlikeli görünmeyebilir ama gerçektende bir çok arayıcı bu tür tuzaklara yakalanmıştır ve çoğu buna benzer tuzaklar yüzünden hayatını kaybetmiştir.

3. Yıldırımın gösterdiği yön eğer yukarıyı işaret ediyor ise, tuzak girişten sonra hemen yukarınızda olabilir, girişte veya girişin kendisine ait değildir.
4. Ortasından ayrılmış ve bir kenarı kopmuş bir kalp görür iseniz bu konuda da dikkatli olmanızı öneririm. Bu tür sembollere ait olan tuzakların yeri belli değildir. Yani tuzak aşağıdan, sağdan, soldan, yukarıdan, direkt karşıdan gelebilir.

5. Bir başka tuzak uyarı çeşidi ise üç haçtır. İkisi yan yana ve büyük bir haç ikisinin altındadır. Bu mesaj Hz. İsa’nın üç haçı yani çarmıha gerilişini simgeleyen haçlardır. Bu işaret bize doğru girişte olduğumuzu ve sağda kalmamızı söyler. Büyük bir haçın altında yan yana duran iki kuru kafa olduğunda bu bize düz ve ortadaki yolu takip etmemizi söyler. Kuru kafalar haçın sağında ve solunda bulunduğu için yanlardaki tünelleri kullanmayın.
6. Ölümü çağrıştıran yukarıda bahsedilmiş işaretlerin herhangi birine karşı uyanık olun. O tür işaretler ölümle ilgilidir. Bazılarının yorumu zor olmasına karşın bir çoğunun görünüşünden tehlike işareti olduğu anlaşılır. Eski dönemlerde kralların emirleri ve yapılmasını zorunlu kıldığı konularda kuralları içeren mektuplar vardı. Ve elbette ki krallar hazinelerinin belli kurallara göre, belirlenmiş işaretlere göre gizlenmesini isterlerdi. Hazineyi saklayan kişilerinde kurallara uyması ve standart bir sembol dili ile hazineyi saklaması da muhtemeldir. Tek bir işaretin önemi sadece kendisi ile değil aynı zamanda diğer işaretler ile, hazine ile de ilgilidir. Hazine=Harita+işaretler+dikkatli araştırma. Elbette ki uyarıları ciddiye almakta önemlidir. “Emniyeti almak araştırmalarda ilk yapılması gereken konudur.
Ölüm tuzağı yorumlaması ile ilgili bir konu daha; asla bulunmuş tuzaklar ile ilgili bilgiyi saklamamalıyız ve tüm ayrıntıları ile onları diğer arkadaşlar ile paylaşmalıyız. Gerçek yorumlar ile tuzakların ayrıntılarının aktarılması önemlidir. Onların nasıl yapıldığı ve nasıl bertaraf edileceği konusunda tüm arkadaşları haberdar etmeliyiz.

2001 ocak-şubat Bir Altın Arayıcıları Magazininde Meksika da bulunmuş 300 yıllık ve hala aktif olan bir Ölüm Tuzağının fotoğrafı yayınlanmıştı. Konuya devam ettiğiniz de yayınlanmış bu tuzağın kontrüksiyonuna benzer bazı tuzak sekillerini ve bu tuzakların nasıl çalıştığını göreceksiniz.

 

Birinci şekil ölüm tuzağı bulunan tünelin önden görünüşüdür. Bu tür tünel girişlerinde daha önce bahsettiğim yukarıyı gösteren semboller olabilir. Genelde tuzak doğrudan kapıya bağlıdır ve kapı kırıldığında yandaki kilit görevi gören bağlantılar yerinden çıkar, ve bu tünele ait ikinci şekilden de daha iyi anlaşılacağı gibi üstteki kaya ve hemen peşinden yığılı kum tünel girişini ve üzerinizi kapatır.

KUM DESTEĞİ İLE ÇALIŞAN TUZAK

Bu tuzak kum bloğunun dikey duran büyük kayanın altına sıkıştırılması ile oluşur. Bu tip tuzaklarda karşıdaki kayanın bir tuzak olduğu anlaşılmaz, sanki önlerinde bir kapak veyahut bir sandık,kutu varmış gibidir. Bu kutunun önündeki kol çevrildiğinde sandığın arkasında açılan boşluktan kum aşağıdaki boşluğa dolar ve altının boş kalmasıyla kaya öne doğru yuvarlanır. Bu tuzaktaki kaya tünel duvar ve tavanlarına benzetilmiştir. Böyle bir sandık bulduğunuzda onu öylece bırakırmısınız yoksa içinde ne var diye içine bakarmısınız ? Elbetteki bir çok arayıcı heyecan ile önce içine bakar.

Yapmanız gereken ilk şey önce onun resmini çekmek olsun. Ve bunun bir tuzak olup olmayacağı ile ilgili kutunun alınması konusunda düşünülebilecek şeyler :

1. Kutunun içinde ne olduğunu anlamak için açmalı mıyız ?

2. Hazine sahipleri hazineyi böyle bir duvarın dibine sabitledikleri sandığa koyarlar mı ?

3. Bulduğumuz tuzak olduğunu anladığımız bu sandığı (kutuyu) öylece bırakmalı mıyız ? İleriki bir tarihte ölüm tuzakları hakkında bilgisi olmayan başka birisi bu tuzakla karşı karşıya gelirse ne olur ?

YER TUZAKLARI

 Bu tuzağın nasıl çalıştığını anlamak oldukça basittir. Yüklü bir ağırlık yapay taban üzerinde bir tarafa yüklendiğinde yapay tabanın dengesi bozulur. Genelde bu denge 45 kg. göre hazırlanır. Bu denge ağırlığı alttaki odanın şekline ve büyüklüğüne bağlıdır. Bu tuzak için semboller ve işaretler duvarların üst kısımlarına yakın bulunur. Ve tuzak sembolden sadece birkaç feet uzaklıkta bulunur.
Tabandaki tuzağın aralıkları görünmeyecek şekilde yapılmıştır. Çok dikkatli bakıldığında çatlaklar belli olur. Bu tip tuzaklar dünyanın her yerinde bulunur.

 

 

Geçtiğimiz yıl, arayıcılardan biri Arkadaşlarını ziyarete gittiğinde araştırmalarını anlatmıştı:

Orada iken o civarda bir araştırma yaptım, Araştırmamın başlamasından birkaç gün sonra, üzeri işaretlenmiş bazı kayalar buldum, dikkatli araştırmalar sonucunda yılan ve daire işaretlerine ulaştım.Yılanların bazıları aşağıyı gösteriyor bazısı ise halka şeklinde idi. Merakım iyice arttı ve etraftaki kayaların tümünü araştırdım. Bu yılanlar ve çemberlerin birkaç metre aşağısında, oldukça garip görünen bir kaya gördüm. Onun doğada görünen herhangi bir kayaya benzemediğini anlaşılıyordu. Kaya üzerinde bir insan silüeti kazınmıştı ve silüet görüntüsünün çömelmiş ve kayaya yaslanmış, itermiş gibi bir görüntüsü vardı. Silüetin kol ve ayak kasları (pazıları) dahi belliydi. Sol kolunda, kazınmış bir çentik vardı.
Birkaç gün sonra, bir tepenin yamacında etrafı büyük bitkiler ile kaplı molozların ve çöküntülerin bulunduğu bir alan buldum. Bu alan normal doğa yapısı değildi (Bulduğum insan silüeti işaretinin yaklaşık 45 metre sol tarafında idi)
Taş molozları ve bitkileri temizlemek birkaç günümü aldı. Taş molozların altında aktif durumda bir ölüm tuzağı vardı. Onun nasıl bir tuzak olduğunu ve nasıl çalıştığını anlaya çalıştım. (bu fotoğraf çekildikten sonra, bu alanda çalışan insanlar, kayaları tepeden aşağıya yuvarlayıp tuzağı serbest bırakmaya karar verdiler)
Ölüm tuzağı fotoğrafına baktığımızda, oldukça büyük bir kayayı destekleyen küçük kayalar görüyoruz (1 resim), Büyük kaya altına küçük kayalar sıkıştırılmış ve küçük kayalar alındığında hareketi sağlanacak şekilde ayarlanmıştır. Aynı zamanda önü küçük kayalar ile kapatılarak asıl büyük tuzak mağaranın önüne gizlenmiştir.
#2 numaralı kaya büyük kayayı desteklemek için tuzak kayasının sağ tarafına yerine uydurularak sıkıştırılmıştır

2 resimdeki kayaya çok dikkatli bakalım, onu fotoğrafta gördüğünüz diğer bütün kayalar ile karşılaştıralım, bu kaya ile ilgili farklı bir şeyler dikkatinizi çekiyor mu ? tekrar bakın, kayanın ön yüzü dikkatlice bir insan başı/yüzü gibi şekillendirilmiştir. Ona tekrar bakın, kayadaki gölgelere ve ilginç noktalara tekrar bakın. Yüzü görebiliyor musunuz ?

Bu ölüm tuzağını bulmam ve sizlere tanıtmam ile eminim sizlerinde araştırma bilgi kitabına yardımcı olmuşumdur. Ben bu tip bulduğum tüm ölüm tuzakları bilgilerini ve belgelerini katalog haline getireceğim.

Ölüm maskesi çizilmiş kayalar araştırmalar esnasında bulunabilir. Mesela bu Ölüm maskeleri eski hindistan da çok kullanılmıştır. Eski hint yerlileri bu ölüm maskelerinin kötü ve uğursuz olduğuna inandıkları için hazineyi mağaraya gizleyen kişi mağara girişine bu ölüm maskelerini kazırdı ve yerlilerin bu batıl inançları sayesinde hazineyi onlardan korurdu.

 İŞARETLER

define resimleri

Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir orda aranmalıdır, biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

Bu tür kanallar genelde gömü kaya mezar girişi gibi yerleri işaret eder. Mezarsa paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir. define

Bizans mezarlarında kullanılan haç çeşididir. Bulunduğu taş kapaktır ya da hemen bir metre önüdür. Cihaz tespiti gerekir.

Ana Kayada merdiven genelde mezarlık ve kaya üstlerinde mabed olan yerlerde bulunur. Nadiren kral mezarlarını ulaşılmaz etmek için yüksekteki mezara defin yapıldıktan sonra kırılarak aşağı inilmiş ve 5 yada yedi basamak bırakılmış örnekleri mevcuttur. Üstü yada devamında mezar oyması aranmalıdır

Mezar oyması: genelde mezarın doğusunda en fazla 50 cm uzağında olur. Ermeni göçü sırasında Ermenilerinde gömü amaçlı kullandığı görülmüştür.

Yer seviyesi altında el yapımı oda olduğunu gösterir. Yanında bulunacak farklı işaret yön ve odanın ne amaçla yapıldığını gösterir.

Bu tür yazı ve işaretler genelde kaya mezarları yakınındadır. Meftanın ismi soyu hakkında bilgi verir yazıyı okumak için alfabelerimizden yararlanabilirsiniz.

Bu bir ana işaretin yanında yön vermek için kullanılır burada paraleli kesen dik çizgi gidilmemesi gereken yönü sağ alttaki nokta ise aşağı sağ tarafın kontrol edilmesi gerektiğini belirtir.

Statüsü oldukça yüksek birinin mezar odasını gösterir. Dönemine bağlı olarak sağı solu veya ardı giriştir. 3 mt den uzakta olmaz.

Bizans mezarıdır. Sabit bir kayada ise 3 metre etrafında mezar oyması aranır. ve 75 cm kazılır.

Burada üçgen zemin üstünde kaya odası, içindeki çember mezar maksatlı olduğunu içindeki çiçek, kadın mezarı olduğunu gösteriyor. Cihaz tespitiyle kolayca 5 metre etrafında girişi bulunabilir.

Bu işarette yer seviyesi altında oda içinde 2 kadın 2 erkek mezarı olduğunu gösteriyor.

Delikli değirmen taşı taşın altı 2,5-3 metre cihazla bakılıp kazılır. Emaneti altın paradır.

Altta mahzen içinde 2 dağda 2 solda mezar odası. Cihaz tespiti gerektirir.

Frig kültür orta halli halktan birinin kayaya oyulmuş mezar örneği basamağın üst yanı cesedin konulduğu yerdir. İşaret değil temsili olarak gösterilmiştir.

Su kaynağı yakınında suyun her iki yakasında işareti olan sığınak suya tüneli var. Suyun her iki yakasında balık bulunup bir doğru çizilecek o çizginin güney tarafında giriş bulunacak.

Eğer yerinden oynatılamayacak ana bir kaya üzerinde ise dikkate değerdir. Tek mezar ve deliğin dar tarafından bak anlamına gelir. En fazla yetmiş metre civarında yığma dik kayalık yahut çöküntüler incelenmelidir.

Mezar oyması. İki metre etrafı araştırılır. Eğer yerden havaya bakar vaziyette ise kayalık zeminde kuvvet şeklinde oyulmuş mezardır.

Sol tarafı takip et diyor başka işaretlerde bulunacak.

Sağı takip et başka işaret bul.

Normal halkın zeminde kaya mezar örnekleri. Değersizdir..

Kanallı mezar oymaları techir ve mübadele döneminindir en büyük oyuğa su doldurulur su hangi kanaldan taştan aşağı inerse altı araştırılır. 1,5 metreye kadar derinde olabilir.

Sol çarıklı ayak izi bulunduğu kayanın 60 cm ile 10 metre mesafesindedir. Ayak ucu veya ayağın iç yönündedir cihaz kontrolü gereklidir.

Kabartma ayı şayet tüm uzuvları tam ise bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzvu varsa eksik olan uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı bir mağaradır ve 50 mt den uzak olmaz. Malzemesi içerde açıktadır.

Frig fakir mezarıdır. Degersizdir.

Aslan kaya heykel halinde olanlar mutlaka kral mezarlarında kullanılmştır. Çitf olanları höyük önlerinde tek olanları yüksek kaya mezarlarının altı veya üstündedir 30 mt den uzak olmaz. Çok değerlidir.

Tam altı en fazla 3 metre derinlik cihaz kontrolü gerekir.

İçten 8e bölünmüş daire urartularda rast gelinmiş halk tipi mezar işaretidir. Değersizdir.

Esnaf yada tüccar gömüsüdür. Gömü değerlidir. Her iki kefesi eşit değildir. Gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır. Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yap.

İstavrozun altındaki bağlı yuvarlak onun mezar amaçlı değil saklı olan amaçlı olduğunu uçlarının ikisinin kapalı birinin açık olması gidilmesi gereken yönü, noktalar ise 4 parça halinde gömüldüğünü gösterir. 10 metreden uzakta değil, 2 metreden derin değildir. Cihazla kolayca tespit edilip hepsi çıkarılabilir.

 

Kaya içine gizli mezar odası içinde geçişi olan kapalı oda daha var meftanın eşyası orda.

Yanıltma amaçlıdır. Dikkate alınmaz.

Bu işaret küçük olmalı boyu 7 cnyi geçmemeli. hedef burası anlamında altı yahut 50 cm etrafıdır.

Üzerinde haç yada çarpı varsa altı ve içinde müjdesi yoksa tümülüs yada kaya içinde yönetici mezarı vardır. Oturduğunuzda baktığı yön 70 metre içinde.

Etrafında kapalı mağara içinde aile mezarlığı.

Kaya Mezar girişi.

Sofra taşı içinde kapalı tabak, ekmek, balık, çatal, kaşık mevcutsa içindedir. Cihazla kolayca tespit edilir. Kayda göre 300 okka değerli altın eşya vardır.

Küvet biçiminde oyulmuş kaya mezar örneği.

Oda şeklinde kaya mezar örneği.

Eğerli at: Üzerinde haç, çarpı yada murç izi aranır. yoksa çevrede nalı yahut tay ayağı işareti aranır. 10 metreden uzak olmaz. Bulunan işaretin yorumuna bakın.

Ermeni dönem işaretidir. Altında ancak oldukça derindedir. 5-6 metre gibi kaç hilal iç içeyse o kadar kişinin ortak gömüsüdür. Cihaz tesbiti şarttır.

Haç genelde mezar ve mabedlerde kullanılmasına rağmen kanatlarındaki kapatma kanat üstlerindeli mezar oymaları ve ele bakılacak olursa haçın uzun tarafında iki mezar ancak el tarafındaki gömü amaçlıdır. Cihazla tespit edilmelidir. 15 metreden uzakta değildir.

Çok değerli altın parası çıkar ve parasında domuz motifi vardır. Yavrulu yada yavrusuz olsun baktığı istikamette kayada domuz uzvu yada yavrusunun kabartması aranır küçük olabilir gözden kaçırmayın. İşaretin hemen altındadır. 1 metre derinliği geçmez.

Aile mezarlık alanı yer seviyesi altında oda içinde.

Yer seviyesi altında karı kocadan oluşan iki kişilik mezar odası.

Duruşu bu şekil size bakar vaziyette ise üst tarafta kayaya oyulmuş oda mezar var.

Genelde lidyalılarda kullanılan mezarlık bölgesi işaretidir.

Mübadele ve techir dönemi gömü işaretlerinden şaşırtmacalı bir işaret. okun arkasını takip et ama kapatılmışı değil yani arkası çizikle kesilmemiş olanı arkada farklı işaret ara

Açık uç yönünde mahsen girişi var, yer seviyesi altında.

Bu işarete vereceğimiz yorum boyu sadece 5 cm ve altında ise geçerlidir. Son nokta arkası yada önünde 50 cm derinde.

Bir hristiyan ileri gelen mezarı, yada gizli kilise binası, sığınağı, deposu olabilir. Mahsen içinde ve girişi burası.

Bizans dönemi bakır madeni.

Duruş şekli buysa ucun tersini takip et hedef zemin altında.

Açılmış kaya mezar örneği.

Höyük yeraltı oda mezar koruyucuları arka yönlerinde tümülüs yoksa metre arkada yer altında statusü yüksek şahıs mezarı değerlidir.

Tünel bacalarının toplandığı yer, zemin altında mahzenler ve tüneller var sığınak ve depo amaçlı.

Basit bir lahit.

Bir dini stel bulunduğu yerde kilise yahut kilise ileri geleninin mezarına işaret eder.

Tavuk ve Civcivleri (bknz. Volçan Belgeleri)

İstavroz stel: Dini motifdir ev yada mabedlerde dekor amaçlıdır. Bir papaz evi yıkıntısında yada mabed yıkıntısında çıkar.

Bir mezar steli hristiyan bir keşiş yada alim mezarı en alttaki çizginin meyilli olan yönüne doğru araştırma yap kubbeye benzer bir yapı ara.

Açılmış bir höyük giriş örneği.

Butür oyma kanallar genelde kaya içinde yaşamış oyma evler, mezarlar, su depoları hatta ahırlar yapmış eski topluluklarda kapı girişi üstünde kapıya paralel 50 cm kadar üstte kullanılmıştır. Kayalıkta ise çevrede kaya ile tıkanmış kapı aranmalıdır.

Ayrıca kanalın yerle birleştiği yere veya aralığa gömü saklandığında görülmüştür.

Aile Putu: Topluca yapılan yemin işaretidir. İstavroz da denilir. Tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır, Eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap.

Binilmiş At: Atın yada binicinin baktığı yön önemlidir. Bakılan yönde önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır. Define taşın altındadır. Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey ara müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikaktlice incelenmesi gerekir.

Ayak: Ayak durmak yada yürümek anlamına gelir. Durmak ve olduğun istikamette bakmak anlamınada gelir. Ayağı parmak uçları yön verir. Yerde sabit kayada ise, ayağını bu işaretin içine koy sağ ayak ise sağına bak, sol ayak ise soluna bak, Ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalış İki ayağında bu işaretin içine koy dur. Görüş istikametinde değişik ne var onları tespit et.

Topal Ayı: Eşkiya işareti olarak bilinmektedir. Aslında bu işaret tam olarak çözülmemiştir. Aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir. Definesi mağara içinde, önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.

Balık işaret çözümünde ifade olarak kullanılan figüranların özellikleri çok önemlidir. Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur. Dikkat edilecek hususlardan biride zaman içinde göl yada akarsu kurumuş olabilir Balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar Balık kesin olarak define işaretidir. Mahzen içinde harita var. Baktığı yön ve uzunluğu önemlidir. uzunluğunu ölç bir cantimi bir adım olarak kullan. Balığın baktığı yöne doğru git adımlarınızın bittiği yerde.

Çarık yada ayakkabı şekli ayak ucunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. Eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına ucun baktığı yönde çalışınız.

Çekiç Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler. Çekicin sap kısmını ölç ve aynı istikamete doğru adımla 1 santim bir adım, bir adım ise 72 yada 78 cm’ye isabet eder.

Çiçek Eksik olan bölümü yakın kayalar üstünde ara ve bulunduğu kayanın altında dikkatli bir araştırma yap.

Çıplak Kadın: Bu resim topluluğu içinde bulunan çıplak kadın resmi kesin definedir. Dikkat edilecek unsurlar, Kadının baktığüı yön ile ellerinin şeklidir duruşudur. Kraliçe yada statüsü yüksek bayanın mezarıdır. Takıları ayrı bir oda içinde bulunabilir mezar bulunduktan sonra takılar yoksa mutlaka mezar odasının yan duvarları iyice kontrol edilmelidir.

Çıkılan Merdiven: Defineye merdivenle çıkılarak bulunur anlamına gelir. Basamakların küçük olanın bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir.

Civcili Tavuklar: Defineye ait bölge belirleme işaretidir. ve kesin definedir. Tavuğun 21 metre önünde gömüsü ana kayaya saklanmıştır ana kaya dikkatlice incelenmelidir. Tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yönde ana kaya içinde definesi saklanmıştır ana kaya yoksa tümsek gibi birşey arayınız.

Deve Oyma yada kabartma deve resimleri kesin definedir. İleri doğru git anlamına gelir, üstte bulunan mırç işareti zaten yönü vermektedir. Genelde ortalama olarak 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir nişane işareti daha aranmalıdır. Duran deve: Gömüsü olduğu yerdedir kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır. Deve yüklü ise konaklama yeri ara Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir. Oturan deve: Definesi bataklık kayaya yada mağaraya gömülmüştür.

Dirgen: Bir tarım aletidir. Harman gibi düz bir alan yerde araştırma yap, düz bir kaya varsa tam o noktaya yönel. unutmayın gömüler neredeyse hepsi kaya içine saklanmıştır. Önce kaya ve kaya altlarını kontrol et Eğer böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde veya çukur bir yer yada tümsek gibi biryer arayın tümsek ufak çakıl yığını olacaktır. Dirgen derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır sap kısmını ölç 1 cm bir adımdır. Sapın baktığı yöne doğru git ve bu alan içinde araştırma yap

Güzel bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür.Bakmak anlamına gelir. Bak bul demek istiyor. Kendisinden sonra mutlaka bir yada 2 işaret daha bulunması gerekir. Gözünü deliğin büyük olan yani geniş olan tarafında bak. Türbinden bakıyormuşsun gibi bir durumdur.gözünün gördüğü alanı iyice incele işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer yada tümsek gibi bir yer bulmaya çalış. bulacağın herhangi bir nişane definenin saklandığı noktadır.

Doğan yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer.Büyük ihtimalle eşkıya yada savaş gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. baktığı istikamet önemlidir.Şahin yada doğan avını nasıl yiyiyorsa bizde o şekilde gömüyü aramamız gerekir.yani ayakların altına bakacağız. sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Tuzakları göz ardı etmeme.

Eyere bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni bekliyor.

El yemin içme işaretidir. Gömü yapanlar topluca yemin ettiklerini ifade eder. onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir gömüdür zor bir gömüdür. hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta oda elin yanında bulunan muhtelif işaretlerden kaynaklanmaktadır. Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterir.
Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac var ok var, ok yön verir kanatları ölçmek gerekir.kanalar farklı ise farklı olan tarafa fark kadar git eşitse 70 adım kadar geriye doğru->

Say, Hac var mezar var o zaman kaya mezarı aramak gerekir. yada bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir Elin üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı ara eğer varsa vazgeç. El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. o zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak.

Anlamı şudur; Kadının baktığı yerde, bir çocuğun doğumunda ölümüne kadar yetecek kadar define vardır. Kadının baktığı yön çok önemlidir kadının baktığı yönde işaretli kaya,tümsek yada çukur gibi bir şeyler ara.

Kadın ziynet eşyasını simgeler. Uçan Güvercinin uçtuğu yönde hemen önünde araştırma yap,istavroz varsa gömü mağara içindedir, mağarayı bulmak için yakınlarında ikinci bir istavroz daha bulunmalıdır, ikinci istavrozun bulunduğu kaya mağaradır.

Bu işaret eşkiya gömü izlerindendir. Karşıda giriş gizleyen yığma tepe içinde 5 odalu mahzen, bir odası dolu parayı korumak amacıyla tılsım uygulanıp üstüne zehir dökülmüş.

Define işareti değildir. İç içe halkalar yada tek halka define işareti değildir tuzak işaretidir. O bölgede çalışırken dikkatli olunuz

İbrik Su kabıdır. O zaman ibriğe doldurulan su neresinde nereye akar mantığı ile işareti çözmemiz gerekir. Yada su nerede doldurulur. İbriğe ful su doldurursak neresinden akar, suyun akabileceği yeri tesbit et ve orada çalışma yap.

Kesişme Noktası Anlamına Gelir.. Yakın mesafe kesişen iki yol yada dere gibi bir yer olmalı, kerpetenin yanına yapılmış ikinci bir işaret balın kesişen yol yada derenin neresinde olduğunu gösterir. çevresinde iyice bir araştırma yapmak gerekir.

Romalı’ lara ait bir işarettir. Kabartma olması şarttır. Koçun yanında 43 adet basamak varsa koçun baktığı yönde ü yığma bul bu yığmalardan biri doludur. Değişik yapıda olan yığma ile uğraş, bunu fark edemezsen ilk önce ortadaki yığmada başla.

Oda işaretidir.boş odaya rastlanılırsa mutlaka dolu olanı yanındadır boş odanın duvarlarını iyi kontrol et girişi boşluk sesi ara, ikinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate al,yoksa meyline doğru araştırma yap.yanı bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar, suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalış.

Koltuk taşı 4 şekilde bulunur. her 4′ de kesin define işaretidir.
Koltuk Taşı :
1- Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşına otur karşına bak karşında bir tümsek görmen gerekir. define tümseğin içinde ana kaya içindedir.
2- Koltuğun sadece sol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sol kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,
3- Koltuğun sadece sağ konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sağ kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,
4- Kol konulacak yerleri yoksa arkasındaki tepenin üstünde bir yığma tümsek bul define bu tümseğin içinde.

Tarih önceleri yapılan muhtelif kuyuların duvarlarında bir giriş yapılarak acele olarak define saklanmıştır. Bu nedenle rast geldiğiniz kuyuların duvarlarını iyice kontrol ediniz. Kuyunun duvarlarına iyice bak define duvarında bir giriş yapılarak saklanmıştır.

Mağara işaretidir.

Mağara işaretidir.

Mağara işaretidir.

Mumya işaretidir.

Mumya işaretidir.

Bu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir.Sayma sistemidir. Her bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir. Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.

Yakınlarındaki kayalarda ikinci işaretli kayayı ve bul kaya etrafında araştırma yap

Yakınında üstünde agaç işareti bulunan bir işareli kaya bul ve bu kaya etrafında araştırma yap.

Yakınında üzerinde üçgen bulunan işaretli kayayı bul ve etrafında araştırma yap.

Yakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yap.

Yakınında içindeki işaretli kayayı bul gömü mağarada içinde.

4 Adım yakınında araştırma yap.

Okun kanatlarını ölç kısa olanı uzun olandan çıkar fark kadar uzun kanadın baktığı yönde doğru adımla araştırma yap.

Sol kanadı ölç bir cm bir adım olarak değerlendir. Açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yap.

Sağ kanadı ölç bir cm bir adım olarak değerlendir. Açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yap.

Kanatları eşitse 70 adım geriye doğru git ve o alan içinde araştırma yap

Öpüşen Yılan: Yılanlar çözülmesi en zor işaretlerdedir, yılanın işareti şudur deyip geçemeyiz tecrübe ister yerinden görmek ve alanı iyice araştırmak gerekir.biz burada sadece ip ucu vermekle yetineceğiz. Kafaların ortasında ya kare oyma yada istavroz bulunur. Her ikisi de kesin definedir, çevresini uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı zor bir gömüdür.

İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir. Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır.

Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yap

Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yap.

Bu işaret kabartma ise roma dönemine aittir. Eğer ağzı açık ve dili dışarda ise tehlike işaretidir. Altın gömüsünün üzerine zehir dökülmüştür. yani çıplak elle dokunmayınız. Malı ise kayanın kendisindedir. Kayayı yokladığınızda boşluk sesi gelen yeri sert bi cisimle kırarak malzemesini alabilirsiniz.

Hacın ayağının baktığı yöne doğru git. Farklı bir yapı bulmaya çalış..(Tümsek, çukur, işaretli bir kaya gibi)

Bu işaret kabartma ise roma dönemine aittir. Eğer ağzı açık ve dili dışarda ise tehlike işaretidir. Altın gömüsünün üzerine zehir dökülmüştür. yani çıplak elle dokunmayınız. Malı ise kayanın kendisindedir. Kayayı yokladığınızda boşluk sesi gelen yeri sert bi cisimle kırarak m

Sırtını haca daya, gözünün gördüğü alanı tara farklı bir yapı bulmaya çalış.(Üç adım ilerle anlamındadır.)

Sırtını haca daya, gözünün gördüğü alanı tara farklı bir yapı bulmaya çalış.(Üç adım ilerle anlamındadır.)

Karmaşık bir olaydır. Çevresinde değişik yönlerde araştırma yapmak gerekir.

Papalık hacıdır. Otoriteyi ifade eder. Çevresindeki hakim tepe üstünde araştırma yap.

Günah çıkarma hacıdır.Bulunduğu yerde harita olma ihtimali yüksektir. Kayanın altına bak

Yakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yap.

Hacın ayağının baktığı yöne doğru git. Farklı bir yapı bulmaya çalış..(Tümsek, çukur, işaretli bir kaya gibi)

Aşağı tarafta anlamında. İstikamet verir.

Sabah güneş ışığının ilk vurduğu yeri araştır.

İki kuşun arasının altı yada karşısında haç işlenmiş taş

Bu işaretin altında yada 10 metre çevrede güneş işlemeli kayanın altında.

Hilalin iç tarafının karşısında haç işareti bul. Onun 50 cm altında.

Bu işaret normal bi inekle aynı boyutlarda ve üzerinde haç yada çarpı barındırmıyor ise idrarını yaptığında düşeceği yerin 1mt altıdır.

Su kaynağı yakınında üç oda mezar. Zemin üstünde kayalıklara bak.

Taş yığma içinde mezar odası.

alzemesini alailirsiniz.

3 Adet Oda Mezar.

Yer seviyesi altında duvar çevrili muhafazalı gömü tam altı derinde.

Mezar girişi burası. İçerde oda içinde üç mezar var. (1mt20cm boyunda olmalı)

Hedef burası, cihazla kontrol et, arkası boş ise noktadan kır.

Yakınlarda su kaynağının içine doğru mağara 3 katlı doğuya doğru bak.

Ay ışığında belli olan işaret gece bak, mezar odası işareti göreceksin.

Sağı takip et.

Solu takip et.

Kaya içinde etrafı duvar örülü ve gizlenmiş malzeme.

Malzemesi bulunduğu yerde ayağının altında yada 3 mt çevresindedir. 1 metreden fazla derin değildir.

Osmanlı döneminde zorunlu göçe tabi olanlarda denk gelinmiş bir işarettir. 5 mt. çevresindedir hedef ancak başka bir emaresi olmadığından cihaz tespiti gerekir.

Eğer yanı eşit haçı mevcut ise dört adım önüne işaret eder cihaz tespiti şarttır.

Tavuğun baktığı tarafta 20 adım mesafede küçük çakıl yığma malzemesi küp halinde altında.

Saldırıya hazır yılan motifi tuzaklı yer anlamında denk gelinmiştir. Çok dikkatli ve iyi tespit edilerek açılması gerekir yeri baktığı tarafta boğum sayısı kadar adımdadır.

Eski yaşam yerlerini gösterir.

Basit ve çok yaygın bir hactır karşıdan karşıya geç anlamındadır.

Yunanlılarda kullanılan hac çeşididir. Kolları ölç farklı olan kolun baktığı yöne doğru araştırma yap.

 

 

Yemin işaretidir. Farklı ucun baktığı yönde araştırma yap.

Kireç kuyusuda derler, 2si boş 1′i doludur. İyi incelenmelidir.

Derecesi kral gibi olmayan statüsü 2nci derece olan şahsın gömüsü.

Her zincir halkası bir adım anlamındadır. Halkası farklı ön ucun baktığı tarafa doğru araştırılmalıdır.

Eğere bin karşısını seyret karşındaki en yüksek kayayı belirleyip onun üstünü araştır.

Araştırma sonunda bulunmuş mezar örneğidir.

Haçların uzun tarafında kilise mezarlığı araştır.

Eğimi yumuşak olan tarafa doğru yön gösterir.

Mezar girişi burası. İçerde oda içinde üç mezar var. (1mt20cm boyunda olmalı)

Altın içerikli gömü etrafında ikinci bir işareti daha var.

Uzun olan kanal yönünde 3 ile 5 metre arasında bir kapak ara, kapak soldan sağa doğru açılacak.

Mahzen girişi.

Üstünde kanal olan oymanın baktığı yönde kayanın altına doğru çalış, gömü kaya oyularak yapılmıştır. Sonuç alana kadar çalış.

Kadının baktığı yönde araştırma yap, zor bi gömüdür, tecrubeli kişiye ihtiyaç duyulur.

Kuyu işaretidir, yön veren işareti varsa o yönde 3 ile 3 metre içinde araştır.

 

Statüsü düşük kişiye ait kaya mezarı. Altta yada çevresinde kayalıkta iyi bir araştırma yapmak gerekir.

Akarsu yatağında üzeri kapalı.

Araştırma sonunda bulunmuş mezar örneğidir.

Bu işaret iç duvarlarda ise papaza ait mezar kapısıdır. Arazide ise haçın alt kısmını araştır.

Gömü alt yönde.

Altta kaya içine oyulmuş iki oda var giriş yeri toprak ve taş ile kaplatılmış.

Kapak taşı altında.

Papaz mezar odası. Gömüsü yok karenin yanlarına dikkat yön veren ikinci işareti bul.

Mezarın altında kapakla kapatılmış bölme var.

Altın gömüsü yada madeni

Boş oda var, dolusu yanında ama gizli iyi araştırma gerekir.

Kanadı açık kartal, emaneti ayaklarının altındadır, alttaki kaya iyi incelenmelidir.

Örülü duvar arkasında.

Statüsü yüksek kadın mezarı çevrede itinalı bir araştırma gerekir.

Kuyu işaretidir, yön veren işareti varsa o yönde 3 ile 3 metre içinde araştır.

 

Yılanın her kıvrımı bir mağara demektir. Mağaralardan yalnız biri doludur baktığı dağa dikkat.

Okun baktığı yönü araştır, mezar var.

Statüsü yüksek kadın gömüsü, takı ve para çıkar, vajina işareti bul kayanın altı.

Lidya papazlarına ait mezar, İşaretin arkasında ara.

Mezar yönü verir. Gömü değildir.

Dehliz yada mağara içinde yol ayrımı.

İstavrozun farklı ucunu takip et, eğer hepsi eşitse 1 mt. çevresi yada altıdır.

Taş yığını altında odalar. biri dolu biri mezar, kabile yaşantısı olan bi topluma ait.

Altın işaretidir.

Çevrede kale yada sur kalıntısı ara orda bir işaret daha bulacaksın.

Sahte dehliz, dikkate alınmaz.

Hilali çift ve oyma olmalı mal altında.

Okun kanatları eşitse arka tarafa doğru 70 adım içinde.

İki kanadı ölç, birbirinden çıkart, kalan sayıyı herbir adıma düşün, uzun kanat tarafında ve noktalı tarafta araştır.

Tek kanadın yönüne ölçüsü kadar git ve sonraki işareti ara.

 

Aile putu, statüsü yüksek gömü, çevresinde yön ve derinlik işareti ara.

Yol birleşimine git, ikinci işareti ara.

Yol birleşimine git, ikinci işareti ara.

Bulunduğu kayanın altı kavisli bir girişi var.

Papaz mezarlığı.

Kesişen yada birleşen yol anlamındadır.

Kafası kesik tavuk, kesik başı 15 mt. içinde kayalıklarda bul, O kayanın altında.

Ucu açık olan yöne doğru araştırma yap.

Üçgenlerden her biri bir mezar, farklı olan üçgeni takip et.

Burada mezar var, murç izi olan yöne doğru inceleme yap.

Okların tarafı mezarlık.

Birbirine kenetlenmiş giydirilmiş taş, papaz kilididir kilidi açmaya çalış.

Her büküm bir mezardır. Farklı ucu takip et.

Büyük miktarda gömü yön ve derinlik veren ikinci işareti yakın kayalıkta araştır.

Yukarı istikamette en üste çık.

Kiliseye ait, alt kısımı araştır.

Mezarlık alanı.

Oyma çivi, ucu yönünde araştır.

Oyma düdük, arka kısmı takip et.

Kabza hariç ölç, sonucu 78le çarp ucu istikametinde toplamı kadar adımla.

Uzun olan kısmı istikamet al araştır.

Yolun alt tarafı, çukur, tümsek, taş yığını ara.

Kuyu işaretidir, içi doldurulmuş.

Krala ait lahit mezar.

Asil soylu lahit mezar.

Zengin lahit mezar.

Mezar işareti.

K

Tehlike işareti.

Mahzen işareti.

Gümüş gömü işareti.

Kabilenin ortak malı.

Çevrede sofra taşı.

Çevresine bak.

Yol ayrımı kavşak.

Sağa git.

Define iç tarafta.

Hazine altta.

İki haç arasını ölç mesafe adım git.

Hazine altta.

Gövdeyi takip et.

Kaz ayaklarının baktığı yöne doğru araştır.

Yönetici gömüsü (devlet gömüsü)

apalı mezar.


Yönetici gömüsü (devlet gömüsü)


Ölçün farklı uçların baktığı yöne doğru farkın iki katı kadar gidin.


Tuzlu su.


Bakır kaplama.


Gümüş.


Yedi adım öne doğru git ve araştır.


Define yedi adım önde.


Yedi adım önünde.


Define 24 adım önünde.


Yıldızın yanında.


Önündeki kayaya bak.


Tek tavuk: Baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde ikinci nişaneyi bul gömü
oradadır.


Ya aşağıya git yada gömü bu kayanın altındadır.


Karşıya bak birbirine yakın olan nesnelerden araştırma yap.


Üst köşeye bak.

Subay yada asker mezarı.

Prens lahit mezar.

 

Kilise gömüsü, mezarın altından mahsene inilir. Ana kasa mahsen içinde, dikkat tuzaklı.

Noktanın bulunduğu yerde kayanın altına doğru incele gömü altta.

Dikili bulunan iki kaya arasına bak.

Ok yönünde 2 katlı mezar var.

Sola doğru araştırma yap.

Aradığın yer burada sır anlamına gelir, kaynağın tam altına bak.

Duvarı izle takip et.

Üst köşeye bak.

Alt köşeye bak.

Sola dön.

Aşağıda bulunan mağara içini araştır.

Mahzen girişi.

Define tünel içinde çevresini iyice araştırın çukurlaşmış yada tümsek bir yer bulmaya çalışın.

Odanın altında aşağı doğru araştırma yap.

Ok yönünde 3 katlı mezar var kapaklı.

Tekne, yakında şelaleye git, 2 oda var.

Mezarın tam bulunduğu nokta.

Giriş burada altına iyi bak.

Dört mezar üst üste, çevresinde yuvarlak kapak taşını bulmaya çalış.

Çarık, Uç kısmının baktığı yönde diğer işaretleri bulmaya çalış.

Mağara mahzen gibi yerlerin ağız kısmını güney yönünde araştır.

Üç mezar var, İstavrozlu kaya var etrafta onu bul.

Yol boyu izle.

Maden ocağında altın damarı var.

Mezar işareti, çevresine iyice bak.

Nokta olan yönde kaya yada taşın altına bak.

Murçlu kaya bu işareti 3 ayrı medeniyet kullanmıştır. Bu nedenle anlamı aha şu demek imkansız. Her murç izi bir adım olabilir mantığı ile yaklaşmak gerekir.

Çeşme pınar gibi su kaynağını bul, gömü kaynağın gözesinde.

Gömü mağara içinde.

Mezarlık alanı, bu alan içersinde istavroz olan kayayı bulmaya çalış.

Mahzeni gösterir. Murç izli yönü takip edilecek.

Kaya içine oyulmuş mezar okun baktığı yönde 100 adım içinde.

Kiliseye ait gömüdür. Hilalin ön tarafında yazılı bir kaya bul. Çalışmanı bu kaya etrafında yoğunlaştır.

Mezar üçgenin farklı açı yaptığı yönde.

İşaretin açık olan tarafından aşağı doğru yönel.

İdareci Oklar.

Yönetici Oklar.

Karşısındaki kayayı iyice kontrol et define orada.

Kürek altına bak.

Define kapalı yerde.

Aşağıda araştırma yap.

Define iki parça halinde saklanmıştır.

Define uzakta.

Ters yöne git.

Akarsu boyu git.

İlk kavşakta dön.

Ok ucunu takip et.

Tuzak var.

General mezarı.

Kilise gömüsü yada kiliseye ait olan değerler.

Doğuya doğru git.

Sağa doğru git.

Etrafında araştırma yap.

Define altında.

Sağa git.

Altın işareti.

Tepenin altında tünel var.

Bölmeyi kır (sakın işareti kırma) duvar bölmeyi kır.

Define nalların bulunduğu kayanın altında dikkatli olun.

Define burada.

Define mağara içinde.

Kayanın altına bak.

Define altında.

Define mahzen içinde.

Bulunduğu kayayı temizle.

Sağa doğru git değişik birşey bulmaya çalış.

Sola doğru git değişik birşey bulmaya çalış.

Soldaki kaya altında araştırma yap.

Sağdaki kaya altında yada kaya içinde çalış.

Yukarı kayada araştırma yap.

Kıvrım sayısı kadar aşağıya doğru adımla.

İki ayak.

Üç adım takip et.

Anahtar.

Uzakta gömü var.

 

Dikkat zararlı nesne var.

Güvenliği sağlayın tehlike var.

Kavim gömüsü.

Işıklandırın.

Dur.

Olumlu devam et.

Devam etmek için farklı uca doğru yönel.

Kimyasal madde dökülerek açılır. (Horasan)

İnsan cesedi.

Zengin gömüsü.

Kerpiç bina.

Her çember dairesi bir adım anlamına gelir.

Her nokta (murç ucu) bir adım demektir.

Korsan gömüsü.

Ormana doğru araştırma yap.

Karşıya bak işaret yer yada tümsek gibi birşeyler ara.

Kesişen çizgileri ölç farklı olanın baktığı yönde araştırma yap.

Yön değiştir zıt yöne gi

 

 

Kuzeye doğru git.

Takip.

Okun baktığı yönü takip et.

Hazine yakınında diğer benzerini bul.

4 adım karşına bak.

Yön tespiti.

3 agaç arasını dikkatlice incele.

Hazine kilitli anahtarla açılır.

Açıları eşit gömü altında.

Altın gömü yakınında uzun olan bacağı izle.

Kilise hazinesi yakınındaki vadi içinde araştırma yap.

Dikkat tehlike var.

Dikkat tehlike var.

Açıları ölç, açıları farklı olan yöne doğru dört adım git.

Uzunluğun 2 katı kadar yukarı doğru git.

Aile işareti.

2 Adım öne git.

50 ila 100 adım sola git ve bu mesafe içinde araştırma yap.

 

Geniş olan aralığı ölç ve o kadar öne doğru yürü.

Eşit böl ve devam et.

Karşısında ejderha işaretini bul.

Gözün etrafındaki çizgileri ölç farklı olan çizginin yönünde git.

Define 130 adım çevresinde itinalı bir araştırma yap.

Sağa yönel.

Sola yönel.

4 yerleşim yerinin birleştiği nokta içinde araştırma yap.

Dağ sırasını takip et ikinci bir işaret daha bul.

Mağara yada tünel girişi.

Kuş ayaklarının ön tarafında araştırma yap.

Dikkat tehlike var.

Define içeride yada altında iyice araştırın.

Define tam merkezde.

Geniş olan aralığı ölç ve o kadar öne doğru yürü.

SAYISAL DEFİNE İŞARETLERİ


2 Adım10 Adım8 Adım3 Adım1 Adım


1 AdımÖ3 Adım9 Adım2 Adım


2 Adım3 Adım4 Adım1 Adım4 Adım


32 Adım1 Adım8 Adım8 Adım


3 Adım


3 Adım4 Adım5 Adım5 Adım4 Adım


1 Adım7 Adım5 Adım1 Adım4 Adım


5 Adım2 Adım2 Adım6 Adım3 Adım


1 Adım9 Adım4 Adım24 Adım7 Adım


5 Adım9 Adım7 Adım7 Adım7 Adım

define simgeleri

define simgeleri ne anlama geliyor

hazine simgeleri ne anlama geliyor

 Yazının Etiketleri  
 1. abi elimde balikli bi yer var ama bir turlu cozemedim bsana
  ulasacagim bi mail adresi yada tel verirsen senden yardim almak
  istiyorum

  • selcuk
  • 21 Şubat 2014

  isaretler baslıgı altındaki define isaretlerinin görsellerini bilgisayardan ve mobilden göremiyorum, sadece acıklamalar gözüküyor.. birde mail atmıstım ama henüz yanıt gelmedi.. saygılarımla..

   • admin
   • 20 Mart 2014

   evet mailinizi gördüm ama 2 aydır işlerimin yoğunluğundan cevap veremiyorum mail özür dilerim yaklaşık 10 gün sonra sanırım rahatlarım daha çok ilgilenirim siteyle ve okuyucularımla ilginiz için gerçekten teşekkür ederim
   paylaşılması istediğiniz ne varsa gönderin ben buradan yayınlarım sadece işlerimin yoğunluğndan ilgilenemedim

   • admin
   • 7 Temmuz 2014

   iş yoğunluğu münasebeti ile ilgilenemdim selçuk bey kusura bakmayın maili tekrar atarmısınız mail serverimizde bir sıkıntı oldu sanırım

  • doğan kutlu
  • 13 Nisan 2014

  yorum yazan herkese selamlar sitede bu açıklamları yapan kardeşime sesleniyorum kardeş eğer güvenilir biri olduğunu düşünüyosan benimle irtibata geç çözülmesi gereken miktarı oldukça iştah kabartıcı bir yer var sıkıntımızda var güvenlik bu konuda yorumlarını varsa güvenlik konusunda yapabileceğin yardımlarını
  bekliyorum ama sitede olmaz ilk öncelikle cevabını bu siteden almak isterim eğer cevabın olumlu ise özel olarak konuşuruz

  • ferdi taylan
  • 22 Mayıs 2014

  Slm isaretler konusunda yardim arayan arkadaslar iletisim kurabilirler umarim sakincasi yoktur facebook ferdi taylan tel besdortuc sekzyedibes yirmidokz yirmidort yasaksa k bakmayn silebilirsinz basarilar

   • admin
   • 11 Haziran 2014

   ferdi taylan arkadaşım sorunu burdan çözerseniz sitenin akışını sağlarsınız hem diğer arkadaşlarda bilginiz den faydalanır

 2. iy günler admin elimde kabartma yılan işareti var ama işaret duvarda ne yapmalıyım yardım ederseniz cok memnun olurum

  • hakan idis
  • 5 Temmuz 2014

  slm millet benim bildiğim bir yer war ama çok tehlikeli bir yer bu işi iyi bilen birisi warsa benimle irtibata geçiniz bana en az 10 kişi lazım çok büyük mağara mağaranın olduğu yer eskiden manastırmış ilginizi çektimi

  • musa agir
  • 11 Ekim 2014

  kaya ninin ici oyuk kazan seklinde kanallar var oyuga gidiyor yagmur suyu kazanda toplaniyor yani oyukta

  • suleyman
  • 23 Ekim 2014

  Eskiya isareti bilegim kalinliginda kabarba bir yilan var coreklenmis bir sekilde bir tir buyuklugunde bir kayada yanindan dereakiyo birde yanimda ters v harfi var yardimci olurmusunuz

 3. biri soldan biri sagdan akan derenin tam birleştiği yerde iki üç taane elma ağaci elma agacının biraz aha sag tarafın da leylek ayagı ve leylek ayagın a benzer bi ayak ve karsıda kayayı işaret eden bi işaret war iki derenın birleştiği yerin üst taraflarında büyük büyük kayalıklar var bna biraz bilgi werirmisiniz

  • cengiz agir
  • 26 Ocak 2015

  ben cok isaret gurdum ama ben anlamiyom balik isare ay isareti hac isareti nal isareti tavuk isareti anlayan var sa ben i bulsun

  • iso51
  • 1 Şubat 2015

  yardmmm

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın